Promotor kooperatyw w Parlamencie Europejskim!

Promotor kooperatyw w Parlamencie Europejskim!

Promotor kooperatyw w Parlamencie Europejskim!

Nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został Antonio Tajani. Wybrano go 18 stycznia 2017 roku. Co to znaczy dla europejskich (czyli też polskich) kooperatyw? Bardzo dużo!

Pewnie nie wiedziałeś, że nowy przewodniczący PE od wielu lat wspierał rozwój kooperatyw i działań spółdzielni we Włoszech? Wielokrotnie podkreślał, że fundamenty działań spółdzielni i coopów są nierozerwalnie związane z solidarnością.

Tajani w 2013 roku przedstawił Parlamencie Europejskim 2013 roku propozycję wspierania rozwoju kooperatyw w Europie. Poza kwestiami praktycznymi (tworzenie społeczności) mocno podkreślał, że rozwój kooperatyw to nowe miejsca pracy. W dobie kryzysu ten głos był bardzo ważny. Niezaburzony przez działania administracji rozwój kooperatyw widać u naszych zachodnich sąsiadów, więc widać, że ludzie tacy jak Tajani mocno wspierają rozwój mniejszych i większych coopów.

Prezesa Cooperative Europe (zrzeszającego europejskie kooperatywy) bardzo cieszy ten wybór i fakt, że kooperatywy będą miały silnego rzecznika w Parlamencie. Ta informacja, w połączeniu z nowymi wytycznymi PE na rok 2016 (silniejsze wsparcie inicjatyw prospołecznych) zapowiada naprawdę dobry czas dla europejskich coopów.

Komentarze