Prawdziwy miód – na co zwrócić uwagę?

Prawdziwy miód – na co zwrócić uwagę?

Prawdziwy miód – na co zwrócić uwagę?

Prawdziwy miód – na co zwrócić uwagę?
3 podstawowe właściwości

Dziwny jest niedźwiedzi ród, że tak bardzo lubi miód pisał Alan Alexander Milne w Kubusiu Puchatku. Cóż, zdecydowanie jesteśmy w drużynie Puchatka i uwielbiamy miodek. Pod warunkiem, że pochodzi z prawdziwych pasiek, które szanują pszczoły, mają na uwadze dobro środowiska i konsumenta.

Jak poznać prawdziwy, drogocenny miód?

1. Kraj pochodzenia
Nie ma to jak słoik miodu z lokalnej, zaprzyjaźnionej pasieki. Jeśli jednak nie znasz takiego miejsca, uważnie czytaj etykietę. Unikaj miodów z poza Unii Europejskiej, bo najczęściej są to produkty importowane z Chin i trudno o weryfikację procesu produkcji i sposobu przechowywania. W większości są one podgrzewane i filtrowane, czyli pozbawione wszelkich wartości, nie mówiąc już o braku poszanowania środowiska i pszczół podczas zbierania miodu. Co więcej, polskie miody zawierają pyłki znanych nam i naszym organizmom roślin, dzięki czemu rzadko mają właściwości uczulające.

2. Jakościowy miód ulega krystalizacji
To właśnie te mocno filtrowane i podgrzewane miody pozostają płynne i mają niezmienną konsystencję z upływem czasu. Prawdziwy miód z pierwotnej, płynnej postaci, nazywanej patoką zmienia się w mętny, a następnie skrystalizowany produkt. Proces ten wynika z faktu, że dobry miód jest substancją przesyconą – to oznacza jest w niej mało „rozpuszczalnika”, czyli składa się z ok. 80% cukrów, a tylko 20% wody. Z pewnością stwierdzić można zatem, że zdolność do krystalizacji świadczy o wysokiej jakości i prawdziwości miodu.

3. Wygląd wieczka słoika
Wieczko musi być wklęsłe – ta zasada dotyczy wszystkich produktów kupowanych w słoiku. Jeśli wieczko jest wydęte, produkt ulega właśnie procesowi fermentacji. W przypadku miodu oznaczać to może, że ma w składzie za dużo wody, albo innych niepożądanych substancji. Wysokiej jakości miód sam z siebie jest długowieczny, a odpowiednio przechowywany może stać kilka lat, nie tracąc dobroczynnych właściwości. Nie potrzebuje zatem dodanych substancji konserwujących.

Komentarze