16 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw

16 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw

16 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw

Dzisiaj o godzinie 19 szykuje się widowisko w centrum Warszawy – z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw, Pałac Kultury i Nauki rozświetli się pięcioma charakterystycznymi kolorami. W ten sposób organizatorzy wydarzenia chcą zwrócić uwagę na problem zbyt niskiego spożycia warzyw i owoców w naszej codziennej diecie. Okazuje się bowiem, że problem jest dość powszechny wśród Polaków i z roku na rok się pogłębia.

 

Polacy nie doceniają jabłek

W zeszłym roku zebrano w Polsce 3,85 mln ton owoców, w tym aż 3 mln ton stanowiły jabłka. Podczas gdy Polska przoduje w eksporcie tych owoców, przeciętny Polak zjada zaledwie 7 niewielkich jabłek w ciągu miesiąca, naszych pysznych krajowych jabłek, naszego dobra narodowego, aż trudno w to uwierzyć. To o połowę mniej niż 20 lat temu, a tendencja spadkowa ciągle się pogłębia. I choć jabłka nie stanowią o całokształcie diety, można powiedzieć, że są papierkiem lakmusowym jakości naszej diety na co dzień.

 

Słabo wypadamy bowiem na tle innych Europejczyków, którzy średnio zjadają niecałe 350 gramów owoców i warzyw dziennie, a Polacy jedynie 280 gramów.

 

Z badań wynika także, że Polacy, jeśli już sięgają po żywność roślinną, wybierają w większości importowane owoce, ignorując całkowicie zalecenia dietetyków i gospodarczą solidarność z rodzimymi rolnikami i sadownikami.

 

Stawiajmy na warzywa i owoce… z lokalnego rynku

Dzisiejsze święto to niejedyne wydarzenie, które ma zachęcić Polaków do spożywania krajowej żywności. O skali problemu świadczą także inicjatywy Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw – jak chociażby kampania +CuTE: Kultywowanie smaku Europy+, która ma na celu przekonanie rodaków do smaku i wartości polskich owoców.

 

2021 Rokiem Owoców i Warzyw

Dzisiaj Obchodzimy Światowy Dzień Owoców i Warzyw, ustanowiony przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa), ale okazji do refleksji ma być więcej. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło nadchodzący rok 2021 Światowym Rokiem Owoców i Warzyw.

 

Biorąc pod uwagę, że aktualna piramida zdrowego żywienia zaraz za aktywnością fizyczną wskazuje dietę roślinną jako bezwzględną podstawę codziennych posiłków, warto pomyśleć o zmianie codziennych nawyków. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach, swoista odporność jest na wagę złota – najlepiej czerpać ją z pysznych owoców i warzyw od lokalnych, polskich rolników.

Komentarze