Grilluj zdrowo!

Grilluj zdrowo!

Grilluj zdrowo!

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak grillowanie wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy? Okazuje się bowiem, że smog to nie tylko zanieczyszczenia z kominów i spaliny samochodowe – to także efekt jednej z ulubionych rozrywek Polaków na świeżym powietrzu.

Począwszy od tego, czego używamy do rozpalenia grilla, poprzez proces smażenia, aż po to, co wrzucamy na ruszt – wszystko ma wpływ na środowisko naturalne, mniejszy lub większy. Co zatem robić, aby pozostawić po sobie jak najmniejszy negatywny ślad i przede wszystkim, aby grillowane posiłki były zdrowe?

Paliwo musi być – tylko jakie?

Zapewne mało kto wie, że norma dopuszcza 1% zanieczyszczeń we wszelkiego rodzaju podpałkach, węglach czy brykietach do rozpalania grilla. Zdarza się jednak, że norma ta jest przekraczana kilkukrotnie, i teraz wyobraźmy sobie, że w piękny letni dzień, na jednej leśnej polanie ruszty rozstawi 5 grup znajomych i wszyscy używają najtańszego paliwa z dyskontu. Nie dość, że palą takie substancje, jak plastik, metale czy węgle kopalne, to jeszcze zjadają to wszystko w przygotowanych na grillu posiłkach…

Podstawą jest zatem, by na każdym paliwie sprawdzać oznaczenia producenta i normy dopuszczenia do sprzedaży.

Przede wszystkim węgiel drzewny

Aby grillowanie było jak najzdrowsze dla nas samych i dobre dla planety, należy wybierać węgiel drzewny, który pozbawiony jest zanieczyszczeń, szkodliwych dla zdrowia i środowiska. W gotowych brykietach dopuszczonych do sprzedaży substancje niebezpieczne najczęściej oscylują wokół wspomnianego 1% i są one szkodliwe dla otoczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A co z podpałką?

Opcją najbardziej zdaje się tajemniczą pozostają tzw. podpałki, które często kojarzą się z łatwopalnymi syntetycznymi produktami o niezbyt przyjemnym zapachu. Warto wiedzieć jednak, że można także kupić naturalne i bardzo skuteczne podpałki z kory brzozowej czy wełny drzewnej, ale co ważne, sprawdzamy, czy nie są one nasączone chemią dla zwiększenia efektywności. Naturalne podpałki muszą być także zrobione z drzew liściastych, gdyż tylko takie nadają się do spalania. O tym też pamiętamy podczas rozpalania ognisk!

Dodatkowe zasady dla zdrowia

Warto pamiętać, że także posiłki przygotowane na grillu mogą być bardzo niezdrowe w zależności od rodzaju paliwa, ale także sposobu ich przygotowania. Podczas grillowanie zalecamy przede wszystkim odrobinę cierpliwości – otóż po rozpaleniu węgla drzewnego należy wstrzymać się około 20–30 minut z położeniem jedzenia na ruszcie, gdyż na początku spalania uwalniany jest najgroźniejszy dla zdrowia dym. W tym czasie warto jest także nieznaczne oddalić się od grilla. Aby położyć produkty spożywcze na ruszcie, węgiel ma się jedynie żarzyć, a jeżeli chcemy go dołożyć, róbmy to stopniowo, w małych ilościach.

 

A na koniec… najsmaczniejsze

Co na ruszt? Sprawdź kilka naszych wege pomysłów, które zrewolucjonizują grillowanie!

Szaszłyki z tofu

  • Cukinia
  • Papryka
  • Cebula
  • Tofu

Marynata ziołowa

  • Ocet winny i oliwa z oliwek w proporcji 1:2
  • Zioła według uznania: bazylia, rozmaryn, tymianek, czosnek

Tofu pokrój w kosteczkę i zostaw w przygotowanej marynacie na kilka godzin. Warzywa pokrój na kawałki. Wszystko nadziej na patyczki i wrzuć na ruszt. Tak przygotowane szaszłyki możesz podać także z ulubionym dipem.

_________________________________________________________________

Papryka z fetą lub halloumi

Paprykę pokrój na ćwiartki, oczyść z pestek, a do środka włóż pokrojony w kostkę ser – według uznania. Każdy kawałek zawiń w folię aluminiową i wrzuć na ruszt na ok. 15–20 minut.

_________________________________________________________________

Burgery warzywne

  • szklanka suchej cieciorki
  • 2 cebule
  • 2 marchewki
  • papryka czerwona
  • czosnek
  • wędzona papryka
  • sól i pieprz
  • jajko

Ciecierzycę namocz przez noc, po tym czasie odsącz ją z wody i wsyp do garnka, zalej 2 szklankami wody i gotuj przez godzinę (do miękkości). W tym czasie posiekaj albo zetrzyj na tarce warzywa i podsmaż na patelni. Odcedzoną i ostudzoną cieciorkę zmiksuj blenderem, połącz z warzywami z patelni, dodaj jajko, przypraw do smaku i dokładnie wymieszaj wszystko. Do grillowania możesz użyć folii aluminiowej, albo tacki, aby kotlety nie rozpadły się na ruszcie. Podawaj w bułce ze świeżymi warzywami i sosami, albo z ulubionym dipem.

Komentarze