Zupa w Bałtyku

Zupa w Bałtyku

Zupa w Bałtyku

Połowa wakacji za pasem, a lipiec był wyjątkowo gorący – nie tylko nad Polskim morzem, ale na całym świecie. 11 lipca 2021 roku w kalifornijskiej Dolinie Śmierci odnotowano rekordowe 56 stopni Celsjusza. Niektórzy naukowcy twierdzą, że to najwyższa temperatura na Ziemi w dotychczasowych dziejach meteorologii.

 

Jak podaje WWF Polska, w tym roku Bałtyk nagrzał się tak mocno, że naukowcom zabrakło skali.

 

 

Wpływ na światowy klimat i gospodarkę

Czy wiesz, że morza i oceany zajmują aż 70% powierzchni Ziemi i wytwarzają 50% tlenu? To akweny w znaczącej większości determinują pogodę odpowiadają za dietę prawie miliarda ludzi na świecie i kształt światowej gospodarki powiązanej z rybołówstwem.

Morza i oceany magazynują także ciepło, pochłaniając i oddając energię słoneczną. Wszelkie anomalia pogodowe są zatem nierozłącznie związane z zakłócaniem tej naturalnej wymiany.

Akweny w niebezpieczeństwie

Obecnie, gdy zmagamy się z niebezpiecznym zjawiskiem przełowienia, czyli nadmiernej eksploatacji łowisk, poławiane gatunki są zagrożone wyginięciem. Do tego dochodzą zanieczyszczenia i intensywny ruch morski, jako czynniki które stanowią duże zagrożenie dla fauny i flory. Szalenie ważne jest zatem promowanie zrównoważonego rybołówstwa, które może zapewnić bioróżnorodności mórz i oceanów – jedyną drogę do zachowania równowagi obecnie żyjących gatunków.

Okazuje się, że szczególnie wrażliwym akwenem jest właśnie Bałtyk, w którym wspomniana bioróżnorodność kończy się niemalże z dnia na dzień i należy podejmować natychmiastowe działania dla ochrony chociażby fok szarych czy morświnów.

Maseczki jednorazowe nie chronią… mórz i oceanów

Najbardziej współczesnym problemem są jednorazowe maseczki, które zaśmiecają morza i oceany na kolosalną skalę i stanowią realne zagrożenie dla jednego z najstarszych gatunków – meduz. Szacuje się, że w samym 2020 roku do oceanu trafiło 1,5 miliarda maseczek medycznych.

Aby zwrócić uwagę na problem, Alibaba Group, WWF i F5 Shanghai wspólnie stworzyli artystyczną kampanię, która zwraca uwagę na problem:

 

Źródło artykułu: https://www.wwf.pl

Komentarze