Eko postanowienia? Poznaj trendy na 2022 rok

Eko postanowienia? Poznaj trendy na 2022 rok

Eko postanowienia? Poznaj trendy na 2022 rok

Kupuj bardziej świadomie

To wymaga czasu, obserwacji własnych nawyków żywieniowych i umiejętności planowania z wyprzedzeniem, np. tygodniowym. Jeśli nauczysz się jednak rozpisywać posiłki na cały tydzień, doskonałym systemem będzie zamawianie wszystkich niezbędnych składników cyklicznie – raz na tydzień. Najlepiej mieć dobre, sprawdzone miejsce online, gdzie masz swoje ulubione produkty od polskich dostawców. W ten sposób wpadniesz w ustalony rytm i będziesz na bieżąco z domowymi stanami magazynowymi.

To dobra alternatywa dla nerwowych, kompulsywnych zakupów w supermarketach, które niestety wciąż dopuszczają się mało ekologicznych praktyk. Pomimo ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która weszła w życie 1 marca, supermarkety wciąż potrafią wyrzucać przydatne do spożycia produkty na śmietnik, zamiast obdarować nimi potrzebujących.

 

Planuj posiłki i nie marnuj jedzenia

To teraz troszkę więcej konkretów. Czy wiesz, że w Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym, a aż 92 kg w polskich domach. To tak jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba – wylicza Robert Łaba z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, kierownik zadania w projekcie. Gospodarstwa domowe, których mieszkańcy mają większe umiejętności i doświadczenie w planowaniu zakupów, robieniu ich zgodnie z założeniami oraz przygotowywaniu zaplanowanych posiłków, marnują mniej żywności.*

 

Kupuj lokalnie i ekologicznie

Wybieraj produkty dostarczane bezpośrednio przez lokalnych, polskich dostawców, którzy w swojej produkcji minimalizują ślad węglowy i skracają drogę dotarcia do konsumenta. Ten sprawny proces pozwala pominąć sklepowe magazyny i półki. Ty za to otrzymujesz produkty od małych, lokalnych dostawców – ze zrównoważonej uprawy i bez chemii, uprawianych z pasji i miłości do środowiska wokół nas.

 

Wybieraj zdrową żywność

W budowaniu naturalnej odporności nie ma nic ważniejszego niż zdrowa, zbilansowana dieta na co dzień. Jadłospis bogaty w ekologiczne, wysokiej jakości produkty, jak warzywa i owoce, kasze i mąki, oleje, pieczywo, a nawet zdrowe słodycze zapewnią Ci lepsze samopoczucie, zdrowszy sen i mniejszą podatność na sezonowe infekcje.

 

Unikaj nadmiaru

Do prawdziwego szczęścia potrzeba relacji – nie tylko z bliskimi, ale także z naturą. Kupując mniej, w pośredni sposób dbasz o powietrze, którym codziennie oddychasz, o wodę którą pijesz, o jedzenie które spożywasz. To zamknięty krąg, na który każdy z nas ma wpływ, podejmując nawet najmniejsze kroki. Doświadczenie pokazuje także, że porzucenie natrętnych myśli o ciągle nowych „potrzebach” działa dobrze na głowę.

 

W nowym roku chcesz jeść lepiej i bardziej świadomie robić zakupy? Zarejestruj się na kooperatywni.pl i cyklicznie zamawiaj pyszne, jakościowe produkty bezpośrednio od lokalnych dostawców. Dbaj o siebie, swoich bliskich i planetę, wybierając ekologiczną żywność na co dzień.

 

* https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/PROM-badania-marnowanie-zywnosci-w-Polsce-wyniki-9624.html

Komentarze