Jak dołączyć do kooperatywy spożywczej?

Jak dołączyć do kooperatywy spożywczej?

Jak dołączyć do kooperatywy spożywczej?

Chciałbyś dołączyć do kooperatywy spożywczej? Ej, to świetny pomysł! Zobacz jak możesz to zrobić!

Pewnie wiesz nieco o kooperatywach. Wiesz czego możesz się po nich spodziewać, może znasz nawet ich historię. Wiesz o co chodzi z jedzeniem eko i być może – ruchem slow. Ale jeszcze w żadnej z kooperatyw nie jesteś. Ale chcesz… Więc co z tym fantem zrobić?

 

Poszukaj w okolicy!

Zacznij od początku, czyli od znalezienia jakiejś kooperatywy w Twojej okolicy (okolicę to wszystkie miejsca w odległości kilkunastu, góra kilkudziesięciu kilometrów. Ich listę znajdziecie tu. Jak widzisz – w każdym województwie znajdzie co najmniej jedną.

Niestety – obecnie kooperatywy działają prężnie jedynie w dużych i średnich miastach. Jeśli nie ma żadnej w Twojej okolicy, to może warto skrzyknąć grupkę znajomych…? Pomyśl o tym, nie zaszkodzi spróbować!

W internecie znajdziesz wiele bardzo dobrych poradników jak założyć kooperatywę (na przykład poradnik Wawelskiej Kooperatywy Spożywczej). Bo jeśli nikt tego jeszcze nie zrobił w Twojej okolicy, to może dobrze by było, gdyby zacząć?

 

Odezwij się!

Ale – powiedzmy – wiesz, że w Twojej okolicy działa jakaś kooperatywa spożywcza. Więc… odzywasz się! Niektóre z nich mają własne strony internetowe, inne korzystają z blogów lub zwykłych fanpage’y na Facebooku. Najczęściej bez kłopotu znajdziesz ich adres mailowy.

Jeśli się zdecydujesz i wiesz, na co się piszesz – wyślij zgłoszenie. Napisz kim jesteś, czemu zainteresowała Cię idea spółdzielczości.

 

I choć niektóre kooperatywy mają tylko grupę na Facebooku, to zapisanie się wygląda bardzo podobnie. Jeśli jest jakiś opis kooperatywy – zapoznaj się z nim, postępuj zgodnie z wytycznymi (o ile są). Jeśli nie ma żadnego, to poproś o dołączenie do grupy. Któryś z koordynatorów na pewno się odezwie i powie Ci, co robić dalej.

 

Niewykluczone, że przed pierwszym spotkaniem dostaniesz do przejrzenia regulamin kooperatywy. Jeśli się z nim zgadzasz – podpisz go i weź ze sobą na pierwsze spotkanie (jego akceptacja jest często Twoją deklaracją członkowską). Bo na pewno zaproponują Ci spotkanie twarzą w twarz. Często dobrą okazją do tego są odbiory. Jest to też szansa żeby zobaczyć jak to całe „kooperatywowanie” wygląda i kto za nim stoi. Na pewno ktoś Cię wprowadzi, o to nie musisz się martwić. W końcu każdy z członków kiedyś był na Twoim miejscu.

 

W gruncie rzeczy to wszystko, co dobrze wiedzieć o dołączaniu do kooperatywy. Nie ma tego zbyt wiele, ale warto wiedzieć nawet, że „no nie ma tego wiele… ważniejsze są tu chęci”. Pamiętaj, że niektóre z kooperatyw niezbyt chętnie przyjmują nowych członków (jest w nich już za wiele osób lub wolą przyjmować wyłącznie osoby polecone). Bywa. Ale nikt nie zabrania założyć… własnej kooperatywy. Na pewno znajdziesz chętnych!

 

Jeśli czujesz, że kooperatywa byłaby dobrym miejscem dla Ciebie – spróbuj. Na pewno nie pożałujesz :).

Komentarze