„Too Good to go” przeciw marnowaniu żywności

„Too Good to go” przeciw marnowaniu żywności

„Too Good to go” przeciw marnowaniu żywności

Jak ograniczać ilość odpadów szkodliwych dla środowiska, z czego zrezygnować w pierwszej kolejności? Większości z nas na myśl przychodzi przede wszystkim odpowiedzialna moda i redukcja elektroniki, podczas gdy największym ekologicznym i społecznym problemem współczesnego świata jest… marnowanie żywności.

 

Wyrzucane jedzenie to aż 8% produkowanego na świecie CO2e, czyli ekwiwalentu dwutlenku węgla. Odpady żywnościowe zwiększają bowiem emisję gazów cieplarnianych na każdym etapie produkcji – od zasadzenia warzywa, do jego przetworzenia, poprzez transport i dystrybucję. Niestety często jeszcze po procesie produkcyjnym, wyniszczającym środowisko jedzenie trafia wprost do naszych domowych śmietników.

 

Polacy marnują rocznie aż 9 mln ton, czyli średnio 235 kg żywności na jedną osobę. W Unii Europejskiej zajmujemy piąte miejsce.

 

Jak zatem możemy ograniczyć marnowanie żywności? Na poziomie krajowym, najważniejsze są rozwiązania systemowe – zmniejszenie nadwyżki wytwarzania, legalne mechanizmy przekazywania jedzenia potrzebującym, przetwarzanie resztek jedzenia na paszę dla zwierząt, kompostowanie i w ostateczności utylizacja. Na te aspekty w większości domów nie mamy wpływu, ale możemy działać oddolnie, indywidualnie – dla dobra nas wszystkich. Zwłaszcza że w dzisiejszym świecie mamy gotowe rozwiązania.

 

Kiedy zatem zawodzą działania systemowe, a państwo nie ma gotowych rozwiązań, warto wziąć sprawy w swoje ręce i przynajmniej świadomie gospodarować żywnością.

W tym miejscu na pewno warto przyjrzeć się aplikacji Too good to go, o której zrobiło się ostatnio głośno za sprawą kampanii przygotowanej z okazji nadchodzącego Dnia Walki z Marnowaniem Jedzenia. Wraz z partnerami, twórcy idei zachęcają do refleksji nad odpowiedzialnym gospodarowaniem żywnością, ale także umożliwiają wcielenie dobrych nawyków w codzienne życie. Wystarczy ściągnąć aplikację, aby codziennie śledzić punkty gastronomiczne, które oferują pyszne i świeże niesprzedane jedzenie w symbolicznych cenach. W ofercie pojawiają się gotowe posiłki i artykuły spożywcze, jak np. świeże pieczywo, warzywa czy owoce.

Jak podaje strona twórców, z aplikacji korzysta już ponad 310 000 osób, ponad 1160

partnerów codziennie ratuje paczki ze świeżym jedzeniem – hotele, restauracje, kawiarnie, sklepy, cateringi i kantyny.

 

Dotychczas udało się uratować ponad 275 000 posiłków. Oby tak dalej!

 

Źródło: https://toogoodtogo.pl/pl

Komentarze