Trwa Światowy Rok Owoców i Warzyw

Trwa Światowy Rok Owoców i Warzyw

Trwa Światowy Rok Owoców i Warzyw

Dokładnie rok temu pisaliśmy o tym, że Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ustanowiła 2021 Światowym Rokiem Owoców i Warzyw. W praktyce oznacza to działania promocyjne uświadamiające ludzi na całym świecie, jak istotna jest dieta bogata w rośliny w codziennym życiu.

 

Na jakie aspekty powinniśmy zwracać uwagę, podejmując wybory żywieniowe?

Biorąc pod uwagę, że aktualna piramida zdrowego żywienia, zaraz za aktywnością fizyczną, wskazuje dietę roślinną jako bezwzględną podstawę codziennych posiłków, warto pomyśleć o zmianie nawyków i zacząć częściej sięgać po zdrowe warzywa i owoce.

Tegoroczna inicjatywa kładzie nacisk na pochodzenie produktów roślinnych, a co za tym idzie ich wpływ na gospodarkę i środowisko. Okazuje się bowiem, że Polacy, jeśli już sięgają po owoce i warzywa, wybierają w większości te importowane. Ignorują przy tym całkowicie zalecenia dietetyków i gospodarczą solidarność z rodzimymi rolnikami i sadownikami.

Bardzo ważne jest, aby uświadamiać konsumentom ich realny wpływ na kształt rodzimego rynku. Fakt, coraz więcej konsumentów szuka rodzimych produktów i uznaje je za wartość, jednak supermarketowe półki wciąż uginają się od owoców i warzyw z drugiego końca świata. Dzisiaj, kiedy tak ważna jest dbałość o kondycję całej planety musimy mówić głośno, że tylko lokalny rynek i ekologiczne rolnictwo na mniejszą skalę może nas uratować.

 

Inwestycje i kampanie społeczne

W ramach działań przewidziano rozmowy na temat inwestycji w innowacyjne rozwiązania, wspierające rozwój infrastruktury do produkcji owoców i warzyw oraz ograniczania strat i odpadów żywności – to bowiem dzisiaj jeden z najpoważniejszych problemów zarówno w produkcji rolnej, jak i domowych nawykach.

Zaplanowano także działania edukacyjne w szkołach – programy dożywiania czy ogrody miejskie. Przewidziano również kampanie społeczne promujące zdrowe miejsca pracy i programy edukacyjne dotyczące racjonalnego gospodarowania żywnością.

 

Wszelkie działania i inicjatywy na kooperatywni.pl od lat prowadzone są w duchu sprawiedliwego, lokalnego rynku i dbałości o dobre samopoczucie poprzez wprowadzanie warzyw i owoców do naszego jadłospisu.

Jeśli i Ty chcesz jeść lepiej i przy okazji zmieniać świat małymi krokami, zamawiaj zdrowe, ekologiczne produkty w przyjaznych cenach na kooperatywni.pl

Komentarze